Energooszczędny
Dom Miejski MIDI

Typ Dom jednorodzinny z pracowniąInwestor PrywatnyLokalizacja Gdańsk OsowaPowierzchnia 295,6 m²Energia do ogrzewania 40 kWh/m²/na rokData 2016Zespół projektowy Alicja Karaś
Piotr Karaś
Maja Smulska

OPRACOWANIE TEKSTU NA PODSTAWIE ROZMÓW Z ZESPOŁEM MIDI:  PAULA RYDEL

 

Pomimo że projekt ten nie jest silnie osadzony w architekturze konceptualnej bliskiej filozofii architektów z MIDI, to był i  jest on niezwykle doceniany. Nie bez powodu został wyróżniony w konkursie na Najlepszą Gdańską Realizację Architektoniczną 2018-2019. Co jednak wpłynęło na wyjątkowość tego projektu?

 

“To miejscowy plan, który wydawał się tak problematyczny sprawił, że ten dom jest tak wyjątkowy” - Alicja

 

Zadanie, jakie dostali architekci trafiło na trudną działkę leśną - odległości od lasu oraz trójkątny kształt posesji silnie definiowały bryłę. Architekci chcieli utrzymać modernistyczny charakter bryły, przez to zdecydowali się na zabieg załamania elewacji od strony skośnej linii lasu i maksymalnego jej przeszklenia. Daje to efekt przenikających się widoków na zieleń wewnątrz domu. Forma  z założenia miała być maksymalnie otwarta na las, a zamknięta od strony ulicy.

 

Współpraca z Inwestorami od początku szła sprawnie i z dużą dozą wzajemnego zrozumienia. To był pierwszy projekt, który realizowany był dla projektantów. Pewne kwestie związane ze zrozumieniem procesu i podejściem do niego były już  znane. Może to wpłynęło na to, że również Inwestorzy są autorami projektu swojego domu.

 

“Proces projektowy zatoczył takie koło, że Inwestorzy również są autorami projektu. To jest świetne!” - Piotr

 

Na wyjątkowość realizacji wpływają również kwestie techniczne i zastosowane materiały. Ciekawym rozwiązaniem konstrukcyjnym są okna nad kuchnią, które nie tylko doświetlają przestrzeń, ale dają możliwość chodzenia po nich na wyższej kondygnacji (to wciąż dość niszowy produkt w Polsce). Interesującym pomysłem jest również beton na elewacji. Początkowo planowane płyty włókno-cementowe zostały zastąpione indywidualnie odlewanymi w formach betonowymi płytami wymierzonymi co do centymetra.

 

“Inwestorzy są konstruktorami, więc taka własna prefabrykacja okazała się świetnym, indywidualnym podejściem!” - Piotr

 

Dodatkowo na elewacji zastosowano drewno tekowe głęboko lakierowane, które charakteryzuje bardzo wysoka jakość i trwałość przez lata (w przeciwieństwie do zastosowanego drewna surowego w projekcie >>SMOCZYCA, gdzie dla inwestorów była ważna zmienność w czasie).

 

“Majster od drewna był mistrzem! Wszystko było perfekcyjnie dopasowane i bezbłędnie wykonane.” - Piotr

 

O staranności wykonawców świadczy to jak została wykonana ukryta brama garażowa składana segmentowo, w której stolarz najpierw przykręcił deski, a potem je przeciął, aby wszystko się zgadzało. Wyszła świetnie! Warto też wspomnieć, że użycie drewna na elewacji było zastosowane w tych miejscach, gdzie większy kontakt ma człowiek, czyli przy wejściu oraz strefach tarasów i ogrodu. 

 

Ostatnią ciekawostką techniczną świadczącą o perfekcjonizmie i staranności wykończenia materiałami najwyższej jakości było zastosowanie blachy tytan-cynk. Jest to droższe rozwiązanie niż początkowo planowana blacha typu klik, ale daje możliwość dokładnego dopasowania linii podziałów dachu do szerokości okien. Dodatkowo wykonanie rynny w połowie elewacji zapobiega zaburzeniu przejścia rąbka na załamaniu dachu i elewacji. Dla wielbicieli detalu jest to coś, co na pewno wywoła ciepłe emocje.