Pasywne
Osiedle Mieszkaniowe

Projekt Socjalne Osiedle Mieszkaniowe Typu CohousingTyp Osiedle bliźniaków i szeregówek pasywnychInwestor Wspólnota CohousingowaLokalizacja Gdańsk OruniaEnergia do ogrzewania 15 kWh/m²/na rokPowierzchnia użytkowa 3.000 m² (28 mieszkań o powierzchni 100 m², świetlica o powierzchni 200 m²)Data 2014Zespół projektowy Alicja Karaś
Piotr Karaś
Arleta Chmiel

Realizacja idei cohousingu na przykładzie osiedla budynków pasywnych w Gdańsku według naszego projektu. Główną ideą projektu było stworzenie osiedla socjalnego, bliskiego ludziom i ułatwiającego kontakty sąsiedzkie.


Osiedle przeznaczone jest dla osób świadomych ekologicznie, którym bliska jest idea zrównoważonego rozwoju i które pragną zminimalizować swój wpływ na środowisko oraz swoje rachunki za ogrzewanie (roczny koszt ogrzania powierzchni przeznaczonego dla jednej rodziny to zaledwie 900 zł). Samochody zostały zepchnięte na drugi plan, tworząc tym samym przestrzeń do życia dla ludzi. Układ dojść został celowo zaprojektowany w taki sposób, aby wymusić ruch na osiedlu pomiędzy budynkami, aby dać pretekst do zatrzymania się na pogawędkę z sąsiadem. Swobodny układ zabudowy pozwala na poprawę widoków zza okna. Zróżnicowanie wielkości działek przynależnych do poszczególnych budynków pozwala zaspokojenie potrzeb poszczególnych mieszkańców. Osiedle tworzą domy w zabudowie bliźniaczej i szeregowej o identycznych proporcjach, poszczególne budynki różnią się jedynie kolorystyką elewacji, dzięki temu mieszkańcy przebywają w harmonijnym środowisku. Za to bardzo zróżnicowany charakter posiadają przyległe do budynków ogródki. Cohausing daje nam duże możliwości w kreowaniu przestrzeni przynależnych do danego budynku - jeżeli kilka osób ze wspólnoty ma takie marzenie mogą one rezygnować z typowego ogródka i stworzyć wspólną przestrzeń zabawy dla siebie i swoich dla dzieci wyposażoną w na przykład basen - liczba indywidualnych rozwiązań jest praktycznie nieskończona.
 
Na rysunku zagospodarowania terenu widzimy, że przestrzenie wokół poszczególnych budynków są silnie zindywidualizowane i dostosowane do potrzeb mieszkańców. Ciągi pieszo-rowerowe wypełniają przestrzeń między zabudową, jednocześnie umożliwiając łatwy dostęp do każdej działki. Ważnym miejscem jest tu budynek świetlicy, który jest ogólnodostępny dla wszystkich mieszkańców - stanowi on ośrodek budowania relacji sąsiedzkich gdzie można na przykład świętować swoje urodziny zapraszając sąsiadów lub zorganizować wieczorek brydżowy. Zakładając, iż w przewadze będą tutaj młode rodziny z dziećmi istnieje możliwość użytkowania świetlicy jako punktu opieki nad najmłodszymi mieszkańcami.
 
Garaże w formie ażurowych, drewnianych wiat umiejscowione są przy ciągu pieszo - jezdnym. Budynki zostały zaprojektowane jako budynki w standardzie pasywnym (o minimalnym zapotrzebowaniu na energię do ogrzania i wentylacji ). Efektem tak małego zapotrzebowania na energię do ogrzania (EUco = 15 kWh/m² na rok) są nie tylko bardzo niskie rachunki ale także bardzo niski ślad węglowy użytkowania takiego budynku. Niska emisja CO2 sprawia, iż osiedle jest przyjazne środowisku naturalnemu. Pojedyncza szeregówka lub bliźniak ma powierzchnię około 100 m², przystosowane są do potrzeb czteroosobowej rodziny. Na parterze przewidziana jest duża część wspólna z kuchnią, gabinet oraz łazienka. Na piętrze znajdują się 3 sypialnie oraz 2 łazienki. Budynki są zaprojektowane w technologii tradycyjnej. Ściany zaprojektowano z cegły silikatowej ocieplonej wełną mineralną. Elewacje tworzą płyty faliste z włókno cementu. Jest to materiał tani, a jednocześnie bardzo trwały i efektowny, choć stosowany tradycyjnie jako okładzina budynków gospodarczych. Ciąg pieszo-rowerowy został wyłożony geo-kratą.